Czyszczenie laserem w Rontech

Bezinwazyjna nowoczesna metoda

Czyszczenie laserem powierzchni metalowych, usuwanie rdzy nowoczesną techniką

Czyszczenie laserem w Rontech oferujemy absolutnie nieinwazyjną i nowoczesną metodę kompleksowego czyszczenia laserem i konserwacji różnych materiałów. Stosujemy lasery czyszczące, by zapewnić Klientom bezpieczną dla powierzchni i przyjazną dla środowiska ablację laserową.

Posiadamy doświadczenie oraz precyzję w zakresie posługiwania się laserami do czyszczenia. Proponujemy Klientom rozwiązania, które poparte są nauką, wiedzą specjalistyczną oraz profesjonalizmem.

Czyszczenie laserem blaszki na stojaku

Jak działa czyszczenie laserem?

Czyszczenie laserem to metoda usuwania zabrudzeń, rdzy i brudu z każdej powierzchni, dzięki czemu możemy skorzystać z usług czyszczenia elewacji, czyszczenia przemysłowego czy czyszczenia form wtryskowych. Proces czyszczenia laserem może być stosowany z pełnym lub selektywnym usuwaniem nieprawidłowo nałożonych lub starych pokryć. Laser doskonale sprawdza się w usuwaniu przebarwień termicznych, spoin czy odbarwień cegieł. Bezpieczna dla środowiska technologia czyszczenia laserowego opiera się na wykorzystaniu impulsów laserowych o krótkim i ultrakrótkim czasie, które pełnią funkcję selektywnego usuwania powłok lakierniczych, a także usuwania tlenków i innych zanieczyszczeń ze spawów.

Efektywność lasera

Laserowe czyszczenie i renowacja zabytków – ablacyjne czyszczenie laserowe

Usługi czyszczenia laserem są maksymalnie bezinwazyjne dla powierzchni, na której dokonuje się proces ablacji. Z tego powodu wiele instytucji decyduje się na to rozwiązanie, w przypadku czyszczenia zabytków czy potrzeby renowacji różnych powierzchni. Ablacja laserowa zapewnia również dobre konserwowanie nawierzchni i daje możliwość przygotowania do dalszych prac, w tym np. malowania czy odrestaurowania zabytków.

Renowacja za pomocą lasera – zadbamy o każdą powierzchnię.

Do każdej usługi czyszczenia laserem podchodzimy indywidualnie. Dobieramy metodę i parametry laserów czyszczących, w zależności od zabrudzenia i powierzchni, na której będziemy pracować. Dzięki temu możemy zapewnić całkowicie pewne i nieagresywne:

 • czyszczenie instalacji przemysłowych,
 • czyszczenie linii produkcyjnych,
 • czyszczenie maszyn przemysłowych,
 • czyszczenie form wtryskowych,
 • czyszczenie stopów kamieni,
 • czyszczenie kompozytów,
 • czyszczenie ceramiki,
 • czyszczenie drewna,
 • czyszczenie laserowe kamienia, piaskowca, cegły, granitu,
 • czyszczenie zabytkowych detali, zamalowanych polichromii,
 • czyszczenie papieru,
 • czyszczenie powierzchni po pożarach,
 • czyszczenie obudów kominkowych.

Czyszczenie laserem powierzchni – zalety stosowania metody

Na technologię laserową oraz usługi czyszczenia laserem warto zdecydować się, ponieważ jest to metoda:

 • Wszechstronna – często obiekt czyszczony składa się z różnorodnych materiałów, co wymusza lub niejednokrotnie uniemożliwia jego czyszczenie. Dla lasera różnorodność to nie problem.
 • Bezinwazyjna – brak oddziaływania kinetycznego, mechanicznego i chemicznego.
 • Ekologiczna – czysta i bezpyłowa. Brak odpadów wtórnych, co umożliwia jej zastosowanie praktycznie w każdych warunkach. Wiązka lasera jest wystarczająco jasna i skupiona na tyle, że wszystko, co absorbuje światło, zostanie podgrzane, a powłoka odparowuje.
 • Selektywna – stosując odpowiednie ustawienia parametrów dla tzw. progu ablacji, możemy sukcesywnie (selektywnie) odsłaniać następujące po sobie warstwy przemalowań.
 • Bezpieczna – pozwala niezawodnie usuwać stare powłoki oraz farby bez ryzyka uszkodzenia nawet najbardziej delikatnych i wrażliwych powierzchni. Na powierzchnię czyszczoną nie są nanoszone żadne dodatkowe materiały ścierne (powodujące degradację powierzchni) oraz płynne (powodujące np. przemieszczanie soli i innych niepożądanych mediów w strukturze powierzchni czyszczonej).
 • Czysta – proces czyszczenia jest w sam sobie czysty i nie wymaga zabezpieczania miejsca pracy, w odróżnieniu np. do piaskowania, które generuje olbrzymie zanieczyszczenie drobinami piasku i kurzu.
 • Precyzyjna, uniwersalna i powtarzalna procesowo – sterowanie parametrami czyszczenia odbywa się na bieżąco, dzięki temu mamy kontrolę nad głębokością ablacji. Możemy precyzyjnie usunąć problematyczną powłokę na wiele sposobów, w obszarach, które tego potrzebują.

Stosując ablacyjne czyszczenie laserowe, nie tylko pozbędziemy się starych powłok, ale możemy rozwijać powierzchnię, polerować, lub zmieniać przyczepność poprzez „chropowacenie”.

zardzewiała rura przed czyszczeniem laserem

Dlaczego warto skorzystać z czyszczenia laserem i warto nam zaufać?

Korzystając z czyszczenia laserem, nie musimy stosować ścierniwa, rozpuszczalników i chemikaliów. Jednakże ze względu na specyfikę powierzchni czyszczonej i różne potrzeby klientów, czyszczenie laserem będzie właściwszą metodą niż inne sposoby dostępne na rynku.

W Rontech pracujemy na najwyższej klasy laserach czyszczących, które są całkowicie bezpieczne, mają szerokie parametry i możliwości zastosowania. W ramach współpracy zawsze dobieramy sprzęt do czyszczonej powierzchni, tak by odpowiednio zadbać o dany materiał, a jednocześnie sprostać oczekiwaniom Klienta.

Wykwalifikowana kadra posiada uprawnienia niezbędne do bezpiecznego czyszczenia laserowego. Regularnie odbywamy szkolenia, by poznawać nowe rozwiązania, lasery czyszczące i metody, które możemy zastosować w codziennej pracy dla Klientów Rontech.

Zachęcamy zatem do kontaktu z nami i dialogu technicznego. Oferujemy swoją wiedzę i udzielimy rzetelnych odpowiedzi na wszelkie pytania związane z czyszczeniem laserowym