Opis technologii czyszczenia laserem

Ablacja laserowa

Czyszczenie laserowe – nowoczesna technologia ablacji laserowej

Czyszczenie różnych powierzchni może być kłopotliwe. Wszystko zależy bowiem od stopnia zabrudzenia czyszczonego miejsca, materiału, z jakiego jest wykonane oraz przepisów w zakresie ochrony środowiska i BHP. Na rynku jest kilka metod czyszczenia, ale jedną z najbardziej zaawansowanych i dostępnych dla każdego jest laserowe czyszczenie powierzchni.

Czyszczenie laserem blaszki na stojaku

Laser do czyszczenia. Jak działają systemy laserowe?

W wyniku kontaktu wiązki lasera z czyszczoną powierzchnią materii dochodzi do wymiany energii. Wówczas odbywa się selektywne odparowanie różnego rodzaju nawarstwień. Ablacja laserowa działa na powierzchni obiektu i usuwa materiał przy absolutnie minimalnej ingerencji w strukturę. Poziom ablacji, na którą składa się natężenie wiązki laserowej, długość impulsu, a także długości fali, można łatwo zmieniać i regulować w zależności od materiału, jaki należy czyścić.

Przy niskim strumieniu wiązki lasera materiał jest ogrzewany przez pochłoniętą energię lasera i odparowuje lub sublimuje, natomiast przy wysokim strumieniu lasera materiał jest zwykle przekształcany w plazmę. Po odpowiednim dobraniu tzw. gęstości mocy, można w bezpieczny i precyzyjny sposób usuwać zanieczyszczenia z praktycznie każdej powierzchni, co daje możliwość m.in. czyszczenia zabytków laserem.

Inne zestawienie parametrów podczas renowacji i usługi czyszczenia laserem pozwala na uzyskanie odmiennego efektu. Można tak zaprogramować parametry wiązki laserowej, by pojedyncze impulsy częściowo zachodziły na siebie, czyli „uderzały” jeden przy drugim lub, aby pozostawały między nimi odstępy. Efektem takiego oczyszczania jest niejednorodne rozwinięcie powierzchni aktywnej w mikrostrukturze. Taka metoda czyszczenia pozwala dużo lepiej przygotować czyszczoną powierzchnię pod malowanie, spawanie czy klejenie.

Na czym to polega?

Czyszczenie laserem – na czym polega ablacja laserowa?

Ablacja laserowa to proces odparowywania, czyli usuwania materiału z powierzchni ciała stałego do stanu gazowego lub plazmy z pominięciem stanu ciekłego. Dzięki wykorzystaniu lasera do czyszczenia powierzchni można szybko i skutecznie usunąć rdzę, farbę, tłuszcz, czy innego typu zanieczyszczenia. Pozwala to m.in. na renowację oraz czyszczenie zabytków laserem, usuwanie rdzy laserem, graffiti czy innych zabrudzeń.

Na czym to polega?

Laser czyszczący – sprzęt stosowany do renowacji

Ablacja laserowa to proces odparowywania, czyli usuwania materiału z powierzchni ciała stałego do stanu gazowego lub plazmy z pominięciem stanu ciekłego. Dzięki wykorzystaniu lasera do czyszczenia powierzchni można szybko i skutecznie usunąć rdzę, farbę, tłuszcz, czy innego typu zanieczyszczenia. Pozwala to m.in. na renowację oraz czyszczenie zabytków laserem, usuwanie rdzy laserem, graffiti czy innych zabrudzeń.

Renowacja za pomocą lasera – zadbamy o każdą powierzchnię.

Do każdej usługi czyszczenia laserem podchodzimy indywidualnie. Dobieramy metodę i parametry laserów czyszczących, w zależności od zabrudzenia i powierzchni, na której będziemy pracować. Dzięki temu możemy zapewnić całkowicie pewne i nieagresywne:

 • czyszczenie instalacji przemysłowych,
 • czyszczenie linii produkcyjnych,
 • czyszczenie maszyn przemysłowych,
 • czyszczenie form wtryskowych,
 • czyszczenie stopów kamieni,
 • czyszczenie kompozytów,
 • czyszczenie ceramiki,
 • czyszczenie drewna,
 • czyszczenie laserowe kamienia, piaskowca, cegły, granitu,
 • czyszczenie zabytkowych detali, zamalowanych polichromii,
 • czyszczenie papieru,
 • czyszczenie powierzchni po pożarach,
 • czyszczenie obudów kominkowych.

Czyszczenie laserem powierzchni – zalety stosowania metody

Na technologię laserową oraz usługi czyszczenia laserem warto zdecydować się, ponieważ jest to metoda:

 • Wszechstronna – często obiekt czyszczony składa się z różnorodnych materiałów, co wymusza lub niejednokrotnie uniemożliwia jego czyszczenie. Dla lasera różnorodność to nie problem.
 • Bezinwazyjna – brak oddziaływania kinetycznego, mechanicznego i chemicznego.
 • Ekologiczna – czysta i bezpyłowa. Brak odpadów wtórnych, co umożliwia jej zastosowanie praktycznie w każdych warunkach. Wiązka lasera jest wystarczająco jasna i skupiona na tyle, że wszystko, co absorbuje światło, zostanie podgrzane, a powłoka odparowuje.
 • Selektywna – stosując odpowiednie ustawienia parametrów dla tzw. progu ablacji, możemy sukcesywnie (selektywnie) odsłaniać następujące po sobie warstwy przemalowań.
 • Bezpieczna – pozwala niezawodnie usuwać stare powłoki oraz farby bez ryzyka uszkodzenia nawet najbardziej delikatnych i wrażliwych powierzchni. Na powierzchnię czyszczoną nie są nanoszone żadne dodatkowe materiały ścierne (powodujące degradację powierzchni) oraz płynne (powodujące np. przemieszczanie soli i innych niepożądanych mediów w strukturze powierzchni czyszczonej).
 • Czysta – proces czyszczenia jest w sam sobie czysty i nie wymaga zabezpieczania miejsca pracy, w odróżnieniu np. do piaskowania, które generuje olbrzymie zanieczyszczenie drobinami piasku i kurzu.
 • Precyzyjna, uniwersalna i powtarzalna procesowo – sterowanie parametrami czyszczenia odbywa się na bieżąco, dzięki temu mamy kontrolę nad głębokością ablacji. Możemy precyzyjnie usunąć problematyczną powłokę na wiele sposobów, w obszarach, które tego potrzebują.

Stosując ablacyjne czyszczenie laserowe, nie tylko pozbędziemy się starych powłok, ale możemy rozwijać powierzchnię, polerować, lub zmieniać przyczepność poprzez „chropowacenie”.

zardzewiała rura przed czyszczeniem laserem

Dlaczego warto skorzystać z czyszczenia laserem i warto nam zaufać?

Korzystając z czyszczenia laserem, nie musimy stosować ścierniwa, rozpuszczalników i chemikaliów. Jednakże ze względu na specyfikę powierzchni czyszczonej i różne potrzeby klientów, czyszczenie laserem będzie właściwszą metodą niż inne sposoby dostępne na rynku.

W Rontech pracujemy na najwyższej klasy laserach czyszczących, które są całkowicie bezpieczne, mają szerokie parametry i możliwości zastosowania. W ramach współpracy zawsze dobieramy sprzęt do czyszczonej powierzchni, tak by odpowiednio zadbać o dany materiał, a jednocześnie sprostać oczekiwaniom Klienta.

Wykwalifikowana kadra posiada uprawnienia niezbędne do bezpiecznego czyszczenia laserowego. Regularnie odbywamy szkolenia, by poznawać nowe rozwiązania, lasery czyszczące i metody, które możemy zastosować w codziennej pracy dla Klientów Rontech.

Zachęcamy zatem do kontaktu z nami i dialogu technicznego. Oferujemy swoją wiedzę i udzielimy rzetelnych odpowiedzi na wszelkie pytania związane z czyszczeniem laserowym