Czyszczenie suchym lodem – przebieg procesu czyszczenia i charakterystyka

Pionierska metoda Czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem – przebieg procesu czyszczenia i charakterystyka

Czyszczenie suchym lodem to innowacyjny proces czyszczenia, który wykorzystuje granulki suchego lodu do usuwania brudu i innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Jest szeroko stosowany w przemyśle ze względu na jego wydajne działanie. Dzięki temu konserwacja Twojej maszyny nie będzie powodowała dużych przestojów produkcyjnych. Granulat suchego lodu mają zwykle postać pelletu o średnicy 3 mm i oferują delikatne czyszczenie, które można wykorzystać do wielu różnych zastosowań.

granulki z czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem jest szybsze i bezpieczniejsze od innych metod czyszczenia z materiałami ściernymi które mogą uszkodzić Twoją maszynę. Dodatkowo zastosowanie dwutlenku węgla (CO2) zapewnia bezpieczny, przyjazny dla środowiska proces produkcji z minimalnym czasem przestoju .Suchy lód przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w postać gazową, gdy jest wydmuchiwany pod wysokim ciśnieniem przez specjalistyczne dysze na czyszczony obszar, pozostawiając po sobie jedynie opary. Proces czyszczenia suchym lodem ma olbrzymią zaletę nad powszechnie stosowanymi czyszczeniami, ponieważ nie używamy  środków chemicznych.

Jakie są zalety czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem jest innowacyjną technologią, która systematycznie zyskuje na popularności. Powodem jest długa lista zalet tej metody. Najważniejsze korzyści to:

  • brak odpadów wtórnych,
  • bezpieczeństwo czyszczonej powierzchni,
  • znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie potrzeby korzystania z tradycyjnych metod czyszczenia,
  • ograniczenie kosztów wynikających z przestojów maszyn,
  • dłuższa żywotność czyszczonych urządzeń,
  • bakteriobójcze właściwości dwutlenku węgla,
  • brak przewodnictwa elektrycznego suchego lodu
  • brak agresywnej chemii i rozpuszczalników pozostawiających ślady i ingerujących w strukturę czyszczonej powierzchni
  • znakomicie nadaje się do czyszczenia maszyn w branży spożywczej

Czyszczenie suchym lodem to nietoksyczna i nie inwazyjna metoda, która jednocześnie jest przyjazna dla środowiska. Cały proces przeprowadzenia czyszczenia jest także bardzo ekonomiczny i ma dużą wydajność. Nie wymaga demontażu czy wychładzania maszyn produkcyjnych. Dzięki temu nie generuje zbędnych przestojów, które mają realny wpływ na wynik finansowy firmy.

Nasze maszyny do wydmuchiwania suchego lodu są bardzo efektywne. To sprawia, że cały proces czyszczenia jest łatwy i trwa zdecydowanie krócej niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych metod. Metodę czyszczenia suchym lodem można stosować nie tylko przy maszynach w przemyśle, ale także przy czyszczeniu form, matryc i innych elementów wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Konsekwencje zastosowania tej techniki dla środowiska są również dość istotne. Suchy lód jest łagodny dla środowiska. Podczas czyszczenia do atmosfery nie są uwalniane szkodliwe toksyny z detergentów. Dodatkowo, suchy lód nie wytwarza niebezpiecznych oparów, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzi.

Efektywność czyszczenia

Dlaczego czyszczenie suchym lodem jest tak bardzo efektywne?

Najważniejszą zaletą tej metody jest wysoka wydajność i efektywność czyszczenia. Maszyny do czyszczenia suchym lodem które posiadamy,  to bardzo wydajne urządzenia pozwalające na obsługę dużych realizacji. Specyfika suchego lodu oraz osprzęt i nasze własne know-how powoduje, że dociera on nawet do trudno dostępnych miejsc. To pozwala uzyskać doskonałe wyniki czyszczenia niezależnie od rodzaju powierzchni.

Suchy lód dociera nawet w szczeliny o szerokości 1-2 mm. Żadna inna metoda nie oferuje uzyskanie takiego efektu. Jednocześnie suchy lód jest bezinwazyjny. Nie powoduje uszkodzenia bardzo delikatnych elementów czyszczonych maszyn. To znacznie wydłuża ich żywotność, obniża koszty serwisowania i napraw oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. W procesie usuwania zabrudzeń nie powstaje ścierniwo w formie brudnej wody czy piasku. To oszczędza czas i pieniądze, które należałoby poświęcić na jego usunięcie.

Czym charakteryzuje się urządzenie do czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn. Urządzenia te są wyposażone w zaawansowany system filtracji i kondensacji. Dzięki temu w trakcie pracy nie pokrywają się lodem i mogą pracować bez przerw w trudnych warunkach. Maszyny do czyszczenia suchym lodem mają na wyposażeniu wszystkie akcesoria do instalacji oraz wymiany dysz. Urządzenia te cechuje także wyjątkowa ergonomia pracy. Poszczególne modele mogą być wyposażone w moduł automatycznego zwijania kabla lub elektroniczny zegar. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość płynnej regulacji bezpośrednio na pistolecie ilości suchego lodu. Specjalny separator wody i oleju gwarantuje sprawne działanie wszystkich podzespołów maszyny.

Wybierając metodę czyszczenia z użyciem suchego lodu można znacząco zredukować koszty utrzymania maszyn oraz czas potrzebny na ich pielęgnację. Jednocześnie ta metoda zapewnia perfekcyjną skuteczność.

Czyszczenie łańcucha suchym lodem

Co można czyścić suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem jest wszechstronną i skuteczną metodą czyszczenia brudu i zanieczyszczeń z powierzchni, maszyn i urządzeń różnego rodzaju. Wydmuchiwanie suchego lodu jest jedną z najbardziej popularnych metod mycia suchym lodem, która wykorzystuje granulki suchego lodu przyspieszane przez sprężone powietrze do czyszczenia powierzchni. Zalety stosowania tej metody obejmują niski poziom hałasu, brak konieczności stosowania środków chemicznych. Niższe koszty w porównaniu z niektórymi innymi rodzajami technologii czyszczenia. Dzięki tej metodzie jest możliwość czyszczenia bez demontażu części lub komponentów. Suchy lód przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy (proces sublimacji) gdy jest aplikowany na powierzchnię czyszczoną. Powoduje to, że cząstki suchego lodu na powierzchni pokrytej zanieczyszczeniami uderzają w sposób bardziej miękki w wyniku sublimacji.

Maszyny do czyszczenia suchym lodem

Rontech, firma zajmująca się czyszczeniem suchym lodem oferuje również maszyny do wydmuchiwania suchego lodu ze zintegrowanymi urządzeniami podającymi. Maszyny pozwalają użytkownikom kontrolować zużycie suchego lodu, co powoduje niskie koszty związane z wykorzystaniem tej metody. Jest to zdecydowanie warte rozważenia, jeśli szukasz skutecznego sposobu na usuwanie brudu z powierzchni bez żadnych szkodliwych chemikaliów lub materiałów ściernych stosowanych w procesie czyszczenia.