Rontech - bezinwazyjne usługi z suchy lodem

Zastosowanie

Gdzie wykorzystuje się technikę czyszczenia suchym lodem?

Maszyny do czyszczenia suchym lodem można wykorzystywać do usuwania takich zabrudzeń jak: tłuszcz, olej, towot, brud, smary, sadza, powłoki lakiernicze, azbest, zagrzybienia, żużel, wapno, asfalt,gumę arabską, przypalenia, teflon, bitumin, graffiti, kleje, kurz, woski, pozostałości półproduktów typu karmel, masę kakaową,  pleśń,  mech, chwasty i wiele, wiele innych.

Zalety techniki czyszczenia suchym lodem

Spośród wielu zalet należy wymienić najważniejsze, czyli brak użycia wody, środków chemicznych oraz materiałów sypkich jako ścierniwa (piasek, korund, kulki szklane itp). Już te proste zalety powodują to, że podczas czyszczenia nie zalewamy  i nie zaśmiecamy powierzchni czyszczonej, nie martwimy się o uciążliwą utylizację wtórnych zanieczyszczeń. Jeśli do tego dodamy fakt ogromnej delikatności ale jednocześnie dużej efektywności procesy czyszczenia wnioski nasuwają się same.

Zalety czyszczenia suchym lodem

Zastosowanie metody czyszczenia suchym lodem

Utrzymanie ruchu i konserwacja – szybkie i wydajne czyszczenie wszystkich rodzajów maszyn, linii technologicznych, silników, wentylatorów, części hydraulicznych, podajników i rolek, robotów i automatów przemysłowych, łańcuchów transportowych, kół zębatych, pieców przemysłowych, kabin natryskowych, wymienników ciepła itp. 

Czyszczenie suchym lodem nie wytwarza odpadów wtórnych. Proces czyszczenia jest całkowicie suchy oraz nieprzewodzący prądu zatem może być stosowany bez przerywania produkcji czyli bez demontażu elementów czyszczonych i kosztownych przestojów.   Nawet czyszczenie rozgrzanych powierzchni nie jest problemem.

Czyszczenie suchym lodem może być stosowane do usuwania powłok, takich jak kleje, lakiery, oleje, smary, pył, sadza, środków antyadhezyjnych i bitumu. Technologia może być stosowana jako wstępna obróbka powierzchni przed malowaniem.

Przemysł stoczniowy – czyszczenie jachtów i łodzi, odświeżanie pokładów.

Budownictwo – czyszczenie elewacji, graffiti, pozbywanie się resztek asfaltu i cementu, czyszczenie klinkieru, piaskowca, drewna, kamienia, renowacja i czyszczenie zabytków, odnawianie murów i pomników. Ogólna eliminacja zanieczyszczeń atmosferycznych oraz procesów starzenia się powierzchni.

Przemysł elektroenergetyczny i elektroniczny – czyszczenie szaf elektrycznych, rozdzielczych, rozdzielni, bloków energetycznych, silników elektrycznych, transformatorów, prądnic, turbin.

Ze względu na ogromną zaletę naszej technologii, czyli suchy proces czyszczenia i tym samym brak przewodności suchego lodu, proponowane przez nas usługi nie spowodują zbędnych przestojów spowodowanych przemoczeniem i następnie ususzeniem czyszczonych elementów. Jesteśmy w stanie czyścić jednocześnie każdy element bez znaczenia z jakiego jest wykonany materiału bez obaw o jego uszkodzenie. Dodatkowa zaleta to wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń, które mogą powodować zwiększenie rezystancji izolacji, a tym samym mogą powodować zwarcia co bezpośrednio przyczynić się może do poważniejszych awarii lub szkód. 

Ze względu na bardzo delikatną strukturę podzespołów, czyszczenie elementów elektronicznych wymaga specjalnego podejścia. Czyszczenie skomplikowanych, delikatnych podzespołów odbywa się za pomocą specjalnie przez nas opracowanej techniki czyszczenia kriogenicznego przy użyciu suchego śniegu lub mieszaniny gazów technicznych. Dobór techniki czyszczenia uzależniony jest od elementów jakie należy poddać  konserwacji.

Metoda jaką stosujemy jest nieinwazyjna, brak jest fizycznego kontaktu z czyszczonymi podzespołami.

Stosujemy metodę nie zawierającą środków chemicznych, ścierniwa itp.  W konsekwencji takiego działania nie zachodzi reakcja z czyszczonymi podzespołami, izolacją i elementami podzespołów elektronicznych – nasza metoda jest całkowicie bezpieczna w zastosowaniu na delikatnych elementach takie jak: izolacja, sensory, sterowniki, falowniki.

Zapewniamy bezpieczeństwo p. pożarowe – brak zastosowania substancji zawierających łatwopalne, odparowujące frakcje lotne.

Nasza metoda skutecznie usuwająca zabrudzenia z całej infrastruktury urządzeń – kanały/trasy kablowe, okablowanie, oszynowanie, izolatory, filtry, systemy wentylacji, obudowy.

Przemysł papierniczy i poligraficzny – oczyszczanie maszyn drukarskich – usuwana jest mokra i sucha farba drukarska, barwniki, etykiety, proszek, tonery,  pył papierowy, resztki kleju.

Czyszczenie suchym lodem jest najbardziej ekonomiczną metodą. Minimalny czas przestoju maszyn i brak konieczności ich demontażu na czas czyszczenia, to bezapelacyjnie większe zyski z dłuższego czasu ich wykorzystania – mniej przestojów.

Produkcja opakowań  czyszczenie linii technologicznych z pozostałości klejów, etykiet, czyszczenie maszyn konfekcjonujących.

Przemysł tworzyw sztucznych – oczyszcza warstwę tworzywa sztucznego, gumy, przypalonych pozostałości na formach,  pianki poliuretanowej, pozostałości po środkach adhezyjnych.

Czyszczenie wewnętrznych, często skomplikowanych części form do uzyskania wysokich standardów jakości jest poważnym problemem dla producentów elementów z tworzyw sztucznych. Odkładające się pozostałości na powierzchniach form sprawiać mogą różne problemy, które w konsekwencji prowadzą do złej jakość produktów. Czyszczenie mechaniczne jest obarczone dużym ryzykiem uszkodzenia formy a czyszczenie przy zastosowaniu środków chemicznych jest czasochłonne.

Czyszczenie suchym lodem nie wymaga wystudzenia form ani też nawet ich wyjmowania z wtryskarek. Jest to zatem najbardziej ekonomiczna metoda czyszczenia pozwalająca na zredukowanie do minimum czasu przestoju produkcyjnego.

Przemysł spożywczy – usuwanie przypraw, okruchów, smarów, wosku, masy kakaowej, białka,  efektów przypalenia, karmelu,  gumy arabskiej i wielu innych.

Przemysł motoryzacyjny (automotiv) – czyszczenie form, linii technologicznych także z elektronicznymi komponentami.

Przemysł drzewny – czyszczenie urządzeń produkcyjnych z kleju, lakierów oraz żywic a przede wszystkim suszarni i znajdujących się w nich nagrzewnic.

Przemysł odlewniczy – czyszczenie półstałych odlewów i maszyn odlewniczych, odpowietrzeń rdzenia, form, tłoczników i ślimaków,  usuwanie żywic i środków adhezyjnych.

Serwisy samochodowe – kompleksowe czyszczenie podwozia, wnętrza samochodów, przestrzeni silnikowych,   układów elektrycznych i elektronicznych bez użycia wody.

Czyszczenie suchym lodem jest szczególnie cenioną metodą przy pracach polegających na oczyszczeniu podwozi samochodów z warstw bitumenów antykorozyjnych. Bardzo popularna metoda stosowana przy restaurowaniu zabytkowych pojazdów. Czyszczenie nie wymaga demontażu elementów podwozia co wprost przekłada się na ekonomiczność procesu odrestaurowywania.

Renowacja powierzchni – usuwanie pleśni, starej farby, eliminacja brzydkich zapachów, usuwanie chwastów, mchu, gum do żucia na polbrukach.

Pleśń na ścianach ma tendencje do powracania, ponieważ tradycyjne sposoby jej usuwania nie są skuteczne. Bardzo niska temperatura suchego lodu jest w stanie zniszczyć zarodniki pleśni, co zapobiega nawrotom.

Renowacja i odkażanie  po pożarach, zadymieniach i powodziach – eliminacja związków chemicznych i pozostałości popożarowych wpływających bezpośrednio na korozję maszyn i urządzeń.

Użycie suchego lodu (pozbawionego wilgoci), pozwala na 100% usunięcia sadzy na podzespołach, konstrukcjach, pomieszczeniach z miejsc niedostępnych dla innych metod. Usunięcie sadzy z elementów elektrycznych w sposób bezpośredni eliminuje przyczyny zwarć oraz pozwala w sposób niespotykanie szybki na przywrócenie pracy maszyn i całego zakładu bez wymiany, często kosztownych podzespołów. Renowacja taka to znaczące zredukowanie kosztów przywrócenia maszyn i urządzeń do stanu pierwotnego.

Renowacja zabytków – usuwa farbę, pleśń, sadzę oraz inne nagromadzone przez lata zanieczyszczenia.

Renowacja następuje bez tworzenia pęknięć, rys i wżerów na powierzchniach.  Możliwe jest czyszczenie marmuru, szkła, onyksu i wielu innych powierzchni bez powodowania uszkodzeń. Metoda jest wykorzystywana do renowacji historycznych budynków, pomników czy zabytkowych pojazdów. Metoda może być też używana do czyszczenia uszkodzeń spowodowanych przez dym np. na księgozbiorach.

Usuwanie graffiti – próby usunięcia graffiti za pomocą rozpuszczalników i innych toksycznych substancji chemicznych często kończą się niepowodzeniem. Rozpuszczalniki i substancje chemiczne rozpuszczają farbę, która wnika jeszcze głębiej w strukturę powierzchni na której się znajduje, a graffiti nadal pozostaje w jeszcze bardziej szpetnej formie. Podczas czyszczenia suchym lodem jego granulki wystrzeliwane pod ogromna prędkością powodują oderwanie farby od czyszczonej powierzchni bez pozostawiania śladu.

Skorzystaj z naszych usług

Zadzwoń do nas