Czyszczenia suchym lodem – charakterystyka i przebieg procesu mycia

Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w formie stałej. Proces jego otrzymywania bazuje na rozprężaniu ciekłego CO2. W zależności od przeznaczenia suchy lód można formować w bloki lub granulat o zróżnicowanej średnicy. Niezależnie od postaci suchy lód wykazuje właściwości sublimacji w powietrzu. Jest to proces przechodzenia bezpośrednio z ciała stałego w gaz bez występowania fazy ciekłej. Suchy lód wykorzystuje się do czyszczenia strumieniowego. Proces ten przypomina piaskowanie, ale zamiast piasku stosowany jest granulat o średnicy ok. 3 mm. Suchy lód w takiej formie jest bardzo podobny do ryżu.

Czyszczenie suchym lodem można podzielić na 3 fazy. Pierwszą z nich jest moment, w którym lód uderza o czyszczoną powierzchnię. Dochodzi wtedy do jej szybkiego schłodzenia i swego rodzaju szoku termicznego. W wyniku tego warstwa zanieczyszczeń zalegających na powierzchni staje się bardzo krucha i łamliwa. Maszyny do czyszczenia suchym lodem wyrzucają granulat z prędkością 150 m/s. To znacznie ułatwia przebieg drugiej fazy procesu, czyli kruszenia. Dzięki temu wyraźnie słabnie przyczepność warstwy brudu do podłoża. Trzecia faza procesu polega na oddzieleniu brudu od podłoża pod wpływem uderzenia rozpędzonych granulek suchego lodu.

Jakie są zalety czyszczenia suchym lodem?

Mycie suchym lodem jest innowacyjną technologią, która systematycznie zyskuje na popularności. Powodem jest długa lista zalet tej metody. Najważniejsze korzyści to:

  • brak odpadów wtórnych,
  • bezpieczeństwo czyszczonej powierzchni,
  • znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie potrzeby korzystania z tradycyjnych metod czyszczenia,
  • ograniczenie kosztów wynikających z przestojów maszyn,
  • dłuższa żywotność czyszczonych urządzeń,
  • bakteriostatyczne właściwości dwutlenku węgla,
  • brak przewodnictwa elektrycznego suchego lodu.

Czyszczenie suchym lodem to nietoksyczna i nieabrazyjna metoda, która jednocześnie jest przyjazna dla środowiska. Cały proces jest także bardzo ekonomiczny. Nie wymaga rozkręcania czy wychładzania maszyn. Dzięki temu nie generuje zbędnych przestojów, która mają realny wpływ na wynik finansowy firmy.

Maszyny do czyszczenia suchym lodem są bardzo efektywne. To sprawia, że cały proces trwa zdecydowanie krócej niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych metod. Suchym lodem można czyścić nie tylko maszyny, ale także formy, matryce czy inne elementy.

Bardzo ważny jest też ekologiczny aspekt tej metody. Suchy lód jest neutralny dla środowiska. W trakcie czyszczenia do otoczenia nie przedostają się szkodliwe związki chemiczne pochodzące z detergentów. Suchy lód nie generuje szkodliwych dla człowieka oparów.

Dlaczego czyszczenie suchym lodem jest tak bardzo efektywne?

Najważniejszą zaletą tej metody jest wysoka efektywność. Maszyny do czyszczenia suchym lodem to bardzo wydajne urządzenia pozwalające na obsługę dużych obiektów. Specyfika suchego lodu powoduje, że dociera on nawet do trudno dostępnych miejsc. To pozwala uzyskać doskonałe wyniki czyszczenia niezależnie od rodzaju powierzchni. Suchy lód dociera nawet w szczeliny o szerokości 1-2 mm. Żadna inna metoda nie pozwala na uzyskanie takiego efektu. Jednocześnie suchy lód jest bezinwazyjny. Nie powoduje uszkodzenia bardzo delikatnych elementów czyszczonych maszyn. To znacznie wydłuża ich żywotność, obniża koszty serwisowania i napraw oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. W procesie usuwania zabrudzeń nie powstaje ścierniwo w formie brudnej wody czy piasku. To oszczędza czas i pieniądze, które należałoby poświęcić na jego usunięcie.

Czym charakteryzują się maszyny do czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn. Urządzenia te są wyposażone w zaawansowany system filtracji i kondensacji. Dzięki temu w trakcie pracy nie pokrywają się lodem. Maszyny do czyszczenia suchym lodem mają na wyposażeniu wszystkie akcesoria do instalacji oraz wymiany dysz. Urządzenia te cechuje także wyjątkowa ergonomia pracy. Poszczególne modele mogą być wyposażone w moduł automatycznego zwijania kabla lub elektroniczny zegar. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość płynnej regulacji bezpośrednio na pistolecie ilości suchego lodu. Specjalny separator wody i oleju gwarantuje sprawne działanie wszystkich podzespołów maszyny.

Wybierając metodę czyszczenia z użyciem suchego lodu można znacząco zredukować koszty utrzymania maszyn oraz czas potrzebny na ich pielęgnację. Jednocześnie ta metoda zapewnia perfekcyjną skuteczność.